W tej lekcji języka niemieckiego zmierzymy się z tematem, którym przyda Ci się przy każdym umawianiu spotkania czy wizyty np. u lekarza. Dni tygodnia po niemiecku to temat, którego nie da się ominąć przy nauce niemieckiego.
Poza dniami tygodnia przedstawię Ci ich skróty oraz przykładowe zdania. Ta lekcja na pewno przyda Ci się w życiu codziennym w Niemczech.
Jeżeli potrzebujesz poćwiczyć możesz śmiało odwiedzić naszą stronę z wpisami blogowymi, gdzie znajdziesz więcej lekcji języka niemieckiego oraz gotowy kurs języka niemieckiego z książka, do samodzielnej nauki. Możesz też umówić lekcję na żywo z nauczycielami z Polski i Niemiec, które pomogą Ci komunikować się w tym języku.
Wiem, że zmorą każdego obcokrajowca podczas nauki niemieckiego są rodzajniki. W przypadku dni tygodnia nie ma niemiłych niespodzianek i wyjątków – wszystkie mają rodzajnik „DER”. Ich budowa równie nie przysporzy Wam wielu trudności. Niemal wszystkie dni tygodni (wyjątek stanowi ŚRODA – MITTWOCH) kończą się na „-TAG”. Dni tygodnia w języku niemieckim piszemy wielką literą.
Część teoretyczną mamy już za sobą. Przejdźmy więc do konkretów! Poniżej znajdziesz dni tygodnia (die Wochentage)po niemiecku:
Jak powiedzieć, że robimy coś w konkretny dzień tygodnia? Potrzebny Wam będzie słówko „am” (to połączeniu przyimka AN i rodzajnika DEM):
Skróty te stosuje się wyłącznie w języku pisanym. Łatwo je zapamiętać, ponieważ tworzy się je poprzez podanie dwóch pierwszych liter (Mo./Di./Mi/Do./Fr./Sa./So.). Tu również piszemy je wielką literą, a na końcu stawiamy kropkę.
Nauka niemieckiego nie musi byś straszna. Ta lekcja pomoże Ci zapamiętać dni tygodnia po niemiecku! Na jezykowo.org stawiamy nie tylko na tłumaczenia, ale też na przykłady! Nasza strona www.jezykowo.org pomoże Ci ogarnąć ten język!
Jeśli chcesz podkreślić, że robisz coś cyklnicznie np. w każdą środę, użyj następującej formy:
Ich spiele mittwochs Fußball. W środy gram w piłkę nożną.
Ich kaufe samstags ein. Dann habe ich mehr Zeit. W soboty robie zakupy. Wtedy mam więcej czasu.
Dzień tygodnia piszemy małą literą i dodajemy –S na końcu. (montags, dienstags, mittwochs, donnerstags, freitags, samstags, sonntags)
Do każdego z przykładów dodałam tłumaczenia. Ta lekcja pomoże Ci więc poznać nie tylko dni tygodnia, ale każe poszerzyć słownictwo!
ZAPAMIĘTAJ!
Chcesz umówić się z kimś na konkretny termin? Tu niezbędna będzie znajomość dni tygodnia po niemiecku! Mam dla Was kilka zwrotów, które to ułatwią:
Am Montagmorgen gehe ich spazieren. W poniedziałek rano idę na spacer.
Am Dienstagvormittag koche ich. We wtorek przed południem gotuję.
Am Mittwochabend werde ich lesen. W środę wieczorem będę czytać.
Am Donnerstagnachmittag habe ich Zeit für Dich. W czwartek po południu mam dla Ciebie czas.
Am Freitagabend fahre ich nach Berlin. W piątek w nocy jadę do Berlina.
Letzten Montag nie miałam czasu. W ostatni poniedziałek nie miałam czasu.
Diesen Dienstag gehe ich ins Kino. W ten wtorek idę do kina.
Nächsten Freitag habe ich frei. Następny piątek mam wolny.
Sonntag ist mein einziger freier Tag. Niedziela to mój jedyny dzień wolny.
Tydzień – die Woche
Co tydzień – jede Woche
Raz w tygodniu – einmal die Woche
Za tydzień – in einer Woche
Tydzień temu – vor einer Woche
I coś na co wszyscy z utęsknieniem czekamy w tygodniu (czyli wochentags/werktags) – weekend – das Wochenende
Tu przydatny będzie zwrot:
Zrobić coś przez weekend – etw übers Wochenende machen
Zauważyłam, że obcokrajowcy często mylą w języku niemieckim wtorek – Dienstag i czwartek – Donnerstag. Mam dobry sposób na tą drobną trudność! Ich skróty ułatwią Wam zapamiętanie, a nauka nie sprawi Wam trudności: Di. – wtorek (druga litera jest wcześniej w alfabecie, jak ten dzień jest wcześniej w tygodniu) Do. – druga litera skrótu występuje znaczenie później w alfabecie. Ten sam błąd zdarza się przy myleniu soboty – Samstag i niedzieli – Sonntag. Tu również mogą być Wam pomocne skróty i kolejność drugiej litery w alfabecie – Sa. i So.
Mnemotechniki to techniki pamięciowe, które ułatwią Wam efektywną naukę. Skojarzenia, kolory – to najczęściej i najchętniej wybierani „pomocnicy” w nauce języka niemieckiego. Gorącą polecam Wam korzystanie z nich!
Kiedy otaczamy się językiem, którego chcemy się nauczyć, łatwiej nam go zapamiętać. W przypadku dni tygodnia – polecam Wam bardzo proste rozwiązanie – kalendarz lub planer tygodniowy. Te słowa przystaną tak obco wyglądać im częściej będziecie mieli z nimi styczność. Osobiście jestem fanką planowania. Dzięki organizacji przy nauce niemieckiego, nie tylko nauczycie się dni tygodnia, ale także zaplanujecie swój proces uczenia się.
Jak wynająć mieszkanie w Niemczech
Podoba Ci się ten wpis blogowy? Daj nam znać w komentarzu, postaramy się przygotować takich lekcji z języka niemieckiego więcej.
Jedna odpowiedź
Bardzo przydatna lekcja .Dziękuję ślicznie i pozdrawiam Was cieplutko z Niemiec