Jak zapytać o dane personalne po niemiecku oraz jak odpowiedzieć na te pytania. Aż 5 podstawowych pytań na start!

Ten tekst przeczytasz w 1,5 minuty.

Już nie raz spotkałam się z opinią, że nauka niemieckiego sprawia trudności. Od czegoś jednak trzeba zacząć, a ja mam dziś  dla Was kilka podstawowych zwrotów, związanych z danymi osobowymi. Są to zarówno częste pytania na początku znajomości, jak i pytania, które mogą paść na rozmowie wstępnej w sprawie pracy.

Na językowo.org stawiamy na naukę gotowych zdań i zwrotów z prostej przyczyny. Przez lata zdobywania doświadczenia zawodowego prowadząc kursy językowe przekonałam się, że większość dorosłych na kursie języka niemieckiego to osoby mające już wiele prób i podejść do nauki za sobą. Zazwyczaj każda kolejna zniechęcała jeszcze bardziej. Często słyszałam, że to język nie dla nich, że nie są w stanie się nauczyć. Jeśli też tak myślisz, jestem przekonana, że problem leży w oborze metody nauki. Tym razem zamiast ślęczeć nad tabelami z gramą – postaw na zwroty, które wiesz, że są poprawne i możesz użyć ich od ręki. Bariera językowa runie raz dwa, a ty zorientujesz się, że można inaczej i że tym razem dasz radę!

  • Wie heißt du? Jak się nazywasz?
  • Ich heiße Olga. Nazywam się Olga.
  • Wie ist dein Nachname? Jak masz na nazwisko?
  • Mein Nachname ist Nowak. Na nazwisko mam Nowak.
  • Wie alt bist du? Ile masz lat?
  • Ich bin 29 Jahre alt. Mam 29 lat.
  • Wo wohnst du? Gdzie mieszkasz?
  • Ich wohne in Berlin. Meine Adresse lautet Rosa Luxemburg Str. 42. Mieszkam w Berlinie. Mój adres to Rosa-Luxemburg-Str.42
  • Wann bist du geboren? (Geburtsdatum) Kiedy się urodziłaś (data urodzenia)?
  • Ich bin am 11. Januar geboren. Urodziłam się 11. Stycznia.

Zobacz też nagranie: “Podstawowe Zwroty – Lekcja Języka Niemieckiego”

Dlaczego przygotowałam tą lekcję w formie dialogu? Nie tylko dlatego, że możecie te pytania zarówno usłyszeć i chcieć na nie odpowiedzieć, jak i zadać. Również dlatego, że nasz mózg lepiej przyswaja pogrupowany materiał. Liczę, że ta krótka lekcja na naszym kanale zainspiruje Was do rozszerzenia tematu, i krok po kroku zaczniecie przekonywać się, że nauka niemieckiego wcale nie musi być paskudnym doświadczeniem czy przykrym obowiązkiem.

Lekcja Ci się przydała? Możesz przesłać nam krótkie nagranie przez Messenger, w którym opowiadasz tymi zdaniami o sobie! Chętnie zobaczymy Twoje postępy językowe!

Dołącz do skutecznego kursu z języka niemieckiego z książką i plenerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

#JEZYKOWO.ORG - SKUTECZNA NAUKA NIEMIECKIEGO​

Z metody językowo korzysta już ponad 3.500 osób. Nie zostawaj w tyle! ZACZNIJ MÓWIĆ PO NIEMIECKU JUŻ PO 3 miesiącach. Sprawy takie jak lekarz, zakupy, bank, poczta nie sprawią Ci już więcej problemu.

Czas zacząć realizować Twoje cele językowe

Wypełni formularz kontaktowy. Zadzwonimy do Ciebie, aby ustalić Twój indywidualny plan nauki.

Wybierz język, którego chcesz się nauczyć

Kiedy chcesz rozpocząć naukę?

Klikając "Umawiam się na konsultację", wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny w celu obsługi niniejszego zgłoszenia. Oświadczasz, że zapoznałeś się z informacjami na temat przetwarzania danych osobowych, które znajdują się tutaj.