Jak zapytać o dane personalne po niemiecku oraz jak odpowiedzieć na te pytania. Aż 5 podstawowych pytań na start!

Ten tekst przeczytasz w 1,5 minuty.

Już nie raz spotkałam się z opinią, że nauka niemieckiego sprawia trudności. Od czegoś jednak trzeba zacząć, a ja mam dziś  dla Was kilka podstawowych zwrotów, związanych z danymi osobowymi. Są to zarówno częste pytania na początku znajomości, jak i pytania, które mogą paść na rozmowie wstępnej w sprawie pracy.

Na językowo.org stawiamy na naukę gotowych zdań i zwrotów z prostej przyczyny. Przez lata zdobywania doświadczenia zawodowego prowadząc kursy językowe przekonałam się, że większość dorosłych na kursie języka niemieckiego to osoby mające już wiele prób i podejść do nauki za sobą. Zazwyczaj każda kolejna zniechęcała jeszcze bardziej. Często słyszałam, że to język nie dla nich, że nie są w stanie się nauczyć. Jeśli też tak myślisz, jestem przekonana, że problem leży w oborze metody nauki. Tym razem zamiast ślęczeć nad tabelami z gramą – postaw na zwroty, które wiesz, że są poprawne i możesz użyć ich od ręki. Bariera językowa runie raz dwa, a ty zorientujesz się, że można inaczej i że tym razem dasz radę!

  • Wie heißt du? Jak się nazywasz?
  • Ich heiße Olga. Nazywam się Olga.
  • Wie ist dein Nachname? Jak masz na nazwisko?
  • Mein Nachname ist Nowak. Na nazwisko mam Nowak.
  • Wie alt bist du? Ile masz lat?
  • Ich bin 29 Jahre alt. Mam 29 lat.
  • Wo wohnst du? Gdzie mieszkasz?
  • Ich wohne in Berlin. Meine Adresse lautet Rosa Luxemburg Str. 42. Mieszkam w Berlinie. Mój adres to Rosa-Luxemburg-Str.42
  • Wann bist du geboren? (Geburtsdatum) Kiedy się urodziłaś (data urodzenia)?
  • Ich bin am 11. Januar geboren. Urodziłam się 11. Stycznia.

Zobacz też nagranie: “Podstawowe Zwroty – Lekcja Języka Niemieckiego”

Dlaczego przygotowałam tą lekcję w formie dialogu? Nie tylko dlatego, że możecie te pytania zarówno usłyszeć i chcieć na nie odpowiedzieć, jak i zadać. Również dlatego, że nasz mózg lepiej przyswaja pogrupowany materiał. Liczę, że ta krótka lekcja na naszym kanale zainspiruje Was do rozszerzenia tematu, i krok po kroku zaczniecie przekonywać się, że nauka niemieckiego wcale nie musi być paskudnym doświadczeniem czy przykrym obowiązkiem.

Lekcja Ci się przydała? Możesz przesłać nam krótkie nagranie przez Messenger, w którym opowiadasz tymi zdaniami o sobie! Chętnie zobaczymy Twoje postępy językowe!

Dołącz do skutecznego kursu z języka niemieckiego z książką i plenerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *