Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Tekst o szybkiej nauce niemieckiego przeczytasz w 2 minuty.

Uczniowe często zadają pytanie „Jak szybko nauczyć się niemieckiego?”  Wiem, że nauka języka niemieckiego może być nużąca, kiedy uczysz się bez celu, ciągle z książek i nie widzisz swoich efektów w życiu codziennym.

To doprowadza do podziału wśród kursantów, którzy chcą szybko nauczyć się języka niemieckiego, na takich, u których możemy zaobserwować tendencję do odpuszczania i nieregularnego uczenia się.

Taki uczeń zazwyczaj nie jest dobrze zmotywowany do osiągania dalszych celów językowych i mówi: „Uczę się już kilka lat i nadal nic nie umiem”. Gdy jednak podliczymy te kilka lat okazać się może, że przerobił 20-godzinny kurs w przeciągu np. 7 lat.

Kolejni, to osoby, które często zwiększają czas na naukę, katując się słownictwem, którego nie wykorzystują w życiu codziennym.

Przez takie podejście zaczynają szukać winy w sobie i zaczynają mówić: „Jestem za głupi”. „Ten język jest za trudny”. Jestem już na to za stary. „Niech Niemcy uczą się polskiego, jak chcą się ze mną dogadać”.

Niestety kojarzenie nauki języka niemieckiego z czymś nieprzyjemnym w większości przypadków skończy się na porażce.

Co więc zrobić, żeby szybko nauczyć się języka niemieckiego?

Zobacz jak szybko nauczyć się niemieckiego w czterech krokach.

  1. Po pierwsze warto sobie wyznaczyć cel. Cel językowy nie może być sam w sobie zbyt odległy. Dlatego też nie jest dobre wyznaczać cel, którym jest nauczenie się języka obcego. Taki cel jest bardzo odległy i nie ma w nim określonego zakończenia. Języka można uczyć się całe życie. Dobrym celem będzie np. umówienie samodzielnie wizyty u lekarza tu zapraszam Cię po zdania, które dla Ciebie przygotowałam z tego tematu. Mając tak sprecyzowany cel językowy, możemy śmiało przejść do kolejnego punktu.
  2. Tu szykujemy sobie wszystkie słówka i zdania, które mogą się pojawić podczas takiej rozmowy. Warto je zapisać w postaci Fiszek, o których mówię w nagraniu poniżej. Warto też znaleźć wymowę i wszystko starannie przećwiczyć. Dzięki temu będziemy mieli poczucie, że nasza nauka ma sens, że uczymy się języka niemieckiego po to, żeby ułatwić sobie życie i pracę w Niemczech.
  3. Pamiętaj, żeby nie zostawiać nauki na 5 minut przed załatwieniem sprawy. Na spokojnie możesz przysiąść do nauki na kilka dni przed całym planem, ucz się systematycznie przez np. 3-4 dni powtarzając materiał maksymalnie 15-20 minut dziennie. Nie odkładaj tego jednak zbyt bardzo w czasie. Odważ się mówić.
  4. Czas na twój egzamin. Wielu kursantów oczekuje certyfikatu. Powiem Ci jednak, że nie ma nic bardziej zadowalającego niż załatwienie swojej sprawy samodzielnie. Weź więc słuchawkę i zadzwoń. Twoim ostatecznym sprawdzianem będzie umówienie terminu. Nie martw się, jeżeli nie zrozumiesz kilku słów. To, co jest ważne to zrealizowanie zadania. Tu umówienie terminu u lekarza.

Czy zaczynać naukę od gramatyki?

Żeby nie było, gramatyka jest ważna, ale nie kiedy musisz szybko zacząć komunikować się po niemiecku.

Niestety nadal w większości szkół zapisując się na kurs językowy, zazwyczaj uczymy się wszystkiego po trochu, zazwyczaj tego, czego nie potrzebujemy, jak nazwy zwierząt w zoo, nazwy państw i ich stolic itp. Pytanie, czy te słówka pomaga Ci kupić leki w aptece, umówić się na spotkanie w sprawie pracy?

Jednym ze sposobów na szybką naukę mówienia po niemiecku jest wprowadzenie do naszej rutyny dnia codziennego nauki opartej o fiszki.

Ważne jest, aby na fiszkach znajdowały się zdania z języka niemieckiego, które pomogą Ci już dziś radzić sobie samodzielnie w Niemczech w sytuacjach, jakie obecnie potrzebujesz np. bank. Takie fiszki znajdziesz w naszym kursie nauki mówienia.

Taki sposób pozwala nam szybko uczyć się materiału z języka niemieckiego, który za chwilę będziemy praktykować, dzięki temu więcej zdań zostanie przez nas zapamiętanych.

Wiem, że najtrudniej jest się zmotywować do nauki, ale uwierz mi na słowo, że kiedy uczysz się tego, co jest Ci obecnie potrzebne, to masz większą motywację. Zastanów się, co w najbliższym czasie musisz załatwić samodzielnie w Niemczech? Może zakupy na dziale mięsnym? Ucz się zdań i słów, które pomogą Ci w danej sytuacji. Idziesz na pocztę? Przygotuj się ze zdań, które Ci pomogą wysłać paczkę, czy zapłacić rachunki.

Teraz sobie myślisz, a jak oni coś do mnie zaczną mówić? To gwarantuję Ci, że Pani z działu mięsnego nie zapyta się Ciebie, czy chcesz zrobić przegląd auta?Zada Ci pytania związane z Twoim zamówieniem.

Spokojnie dasz sobie radę. Każda samodzielnie załatwiona sprawa, każde zdanie, to krok ku wolności językowej.

Taki jest nasz cel! Tego właśnie uczymy w naszym kursie z książką Ogarnij Niemiecki.

W bonusie przygotowałam dla Ciebie, krótki materiał video „Jak uczyć się z fiszek polsko-niemieckich”.

Poświęć mi 15 minut, a zobaczysz, jak możesz szybciej uczyć się przydatnych zdań i zwrotów po niemiecku i to o dowolnej godzinie, więc praca na zmiany, czy domowe obowiązki nie będą przeszkodą w nauce.

Zobacz moje nagranie : „Jak uczyć się zdań i słówek z fiszek polsko-niemieckich”

Dołącz do skutecznego kursu z języka niemieckiego z książką i plenerem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *