506 932 472 kontakt telefoniczny jest możliwy w godzinach od 9:00 do 15:00 newsletter@jezykowo.org

Jak skutecznie uczyć się słownictwa?

Temat, który warto poruszyć, ponieważ każdy z nas powinien wzbogacać swoje słownictwo niezależnie od osiągniętego poziomu w języku obcym. My jednak powiemy o tym jak się uczyć, na co zwrócić uwagę i czego spróbować!

Internet przepełniony jest przeróżnymi metodami nauki języków obcych i to akurat jest świetna sprawa. Podstawowa zasada –  warto wypróbować różne techniki, żeby dowiedzieć się, która sprawdzi się u nas najlepiej. Poznajemy w ten sposób siebie i dajemy sobie szanse dostosować metodę do naszych potrzeb, przyspieszyć naukę oraz poprawić jej skuteczność, a wiec szybciej zobaczymy efekty, co dodatkowo nas zmotywuje do dalszej pracy.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, czy od której rozpoczniemy nasza przygodę z językiem obcym zacząć musimy od sprawy najważniejszej – a mianowicie musimy wyznaczyć sobie CEL. Co jest naszym celem w nauce języków obcych? Przełamanie bariery językowej, samodzielność w załatwianiu swoich spraw, lepsza praca – dla Każdego z Was co innego może być bodźcem i motywatorem do nauki. Skoro mamy już określony cel, to warto skupić się na tym jak dotrzeć do jego osiągnięcia. Za pomocą efektywnej nauki wyrażeń, słownictwa i zwrotów, które dzięki odpowiedniej metodzie uczenia się zostaną w pamięci długotrwałej i sprawią, że nasze wypowiedzi staną się płynne i swobodne. Czyż nie brzmi to idealnie? A wiec dosyć odkładania na później, czekania na weekend, wolne popołudnie czy nowy rok. Czas wziąć byka za rogi i rozprawić się językiem niemieckim! 

Dla tych którzy już nie chcą zwlekać mamy 10 porad jak skutecznie uczyć się słownictwa.

Znajdź swoją porę dnia

Jedni z nas są nocnymi markami, inni rannymi ptaszkami, różni nas wiele rzeczy, wiec  i każdy z nas powinien odkryć w jakich godzinach najlepiej przyswaja wiedzę. Warto spróbować uczyć się w różnych porach i sprawdzić, kiedy uczymy się chętniej, szybciej i lepiej się koncentrujemy. Może okazać się, że tyle samo ile nauczyłeś się przed snem, rano uda Ci się zapamiętać w o wiele krótszym czasie, a przecież każdy z nas jest dziś zalatany i to czas właśnie jest na wagę złota.

Zmieniaj otoczenie

Mózg lepiej zapamiętuje w nowych miejscach, wiec pomóżmy mu i zmieniajmy otoczenie. Jeśli musisz uczyć się w domu, czasem idź do kuchni, czasem do salonu, zawsze to jakaś odmiana. Przy ładnej pogodzie sprawa jest prosta, można wybrać się do parku, na ławkę i tam doskonale sprawdzi się nauka z fiszek. 

My na kursie wprowadziłyśmy tez fiszki głosowe – przydadzą się aktywnym – można słuchać poznanego słownictwa na rowerze czy bieżni.

Otaczaj się językiem

Otaczając się językiem dajesz sobie większą szanse, żeby się z nim oswoić. Słuchaj radia, oglądaj TV – nawet biernie, np. przy sprzątaniu czy gotowaniu.

Czytaj dużo w języku, którego się uczysz, zaznaczaj słowa, których nie znasz. Warto od razu je klasyfikować np. na  zielono zaznacz słowa, których będę często używać; żółtym kolorem zaznacz te, które wzbogacają wypowiedzi, są ozdobnikami i możesz uczyć się ich w drugiej kolejności itp.

Słownik obrazkowy 

Świetne rozwiązanie dla początkujących. Tak przecież też uczy się dzieci. A dlaczego? Z prostej przyczyny. Dzięki takiej nauce nasz mózg kojarzy obraz lub przedmiot ze słowem w języku obcym, wiec pomijamy krok tłumaczenia z języka ojczystego.

Skoncentruj się na jednej rzeczy

Warto grupować materiał do nauki. Jeśli uczysz się rzeczowników, pogrupuj je na rodzajniki, zapisz na 3 różnokolorowych kartach – kiedy zapomnisz jaki rodzajnik miało jakieś słowo – może uda Ci się przypomnieć, do jakiej grupy należał i dzięki temu przywołasz rodzajnik.

Warto też uczyć się tematycznie – np. pewien okres czasu poświęć wyłącznie na naukę jednego tematu, którym może być mieszkanie, praca, rodzina itp.

Notatki w języku obcym

Uczysz się produktów spożywczych? Zrób listę zakupów w języku niemieckim. Właśnie uczysz się słownictwa związanego z rytmem dnia i obowiązkami codziennymi – sporządź sobie listę prac domowych, które trzeba wykonać. Ważne, aby wykorzystywać w praktyce, to czego się nauczyliśmy!

Zastosuj nowe słowa w zdaniach

Przykład: die Haare -> Ihre Haare sind kurz

Dzięki temu zapamiętasz nie tylko lepiej nowo poznane słowo, ale też kontekst w jakim można je użyć. Niektóre słowa mają przecież wiele znaczeń (die Leiter – drabina / der Leiter – kierownik)

Skojarzenia

Zaczynasz nowy temat? Warto stworzyć mapę skojarzeń i wypisać wszystko co przyjdzie nam na myśl w danym temacie. Tu znów dzięki pewnogo rodzaju grupowaniu, ułatwiamy sobie przyswojenie wiedzy

Wyrazy przeciwstawne

Dzięki takiej nauce od razu uczymy się par

Przykład: warm ≠kalt

Synonimy

Kiedy już nauczymy się słowa przymiotnika np. schön, zamiast stale go nadużywać, sprawdźmy jakie synonimy mogą przydać nam się w życiu codziennym. Kiedy w wypowiedziach zastąpimy go np. angenehm, attraktiv czy ästhetisch na pewno doceni to nasz rozmówca i od razu zauważy, że nie osiadamy na laurach tylko stawiamy na stałe doskonalenie języka 

Pamiętajcie, że główną rolę w efektywności nauki gra nasze nastawienie. Zamiast wiec marudzić, że musimy na to poświęcić czas i traktować naukę po macoszemu, zadbajmy o pozytywne nastawienie i pomyślmy o korzyściach płynących z osiągniętego celu! Zamiast katować się raz w tygodniu 2 godziny, pamiętajcie, że lepiej postawić na krótkie, ale systematyczne lekcje – 15 minut dziennie – tyle każdy z nas może poświęcić, a nasz mózg nie zdąży się „wyłączyć” i nie zacznie myśleć o tym co musimy kupić i co posprzątać lub naprawić w domu.